ISPARTA’DA DÜŞEN UÇAK

Isparta’da, 30 Kasım 2007 tarihinde, Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada Türbetepe’de düşen, Atlasjet’in İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus’tan kiralanan yolcu uçağında, 7’si mürettebat, 57 kişi yaşamını yitirdi.
Uçakta yaşamını yitiren yolcular arasında, Türkiye’de toryum, Türk Hızlandırıcı Projesi, Bilim Kenti ve CERN süreciyle ilgili önemli çalışmaları olan Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Arık ile araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve araştırma görevlisi Mustafa Fidan da hayatını kaybetti.
Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki bilim insanlarının da içinde bulunması nedeniyle sabotaj iddiaları birçok kez gündeme geldiği uçak kazasıyla ilgili, normal bir kaza olmadığı yolundaki düşünceler sürekli olarak dile getirildi.
O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN’de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu. Bu tür projeler Japonya’nın kalkınmasında kritik rol oynamıştı
Uçak düştükten birkaç gün sonra da bu iddialarını dile getirdiğini belirten ismini vermek istemeyen bir öğretim görevlisi, “İrtifa ile oynama vardı. 2- 3 saat içinde bir oynama var ve uydulardan gelen sistemden bizim bölgeye yanlış bilgiler gelmiş. Yani 500 metre civarında fark var. 500 metre fark, tam da dağa vurmak için yeterli. Bu konuda 1- 2 kanaldan bilgi geldi. Bana söyleyen uzmanlara, ‘Çıkın televizyona söyleyin’ dedim, ama o riski almadılar. Başka yöntemler de olabilir, ama büyük olasılıkla bu yöntemle yapmışlar bu işi” dedi.
Bunu yapabilecek güçteki devletlerin belli olduğunu belirten öğretim görevlisi, “Hangisinin yaptığını bilmiyoruz, tabi ama kimin yararına geldiyse o yapmıştır. 2007, Türk Hızlandırıcı Kompleksi, CERN ve toryum çalışmalarımız açısından kritik bir yıldı. O dönem ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildim, Gazi Üniversitesi’nde sözleşmeli çalışıyordum. Sözleşmemim uzatılması engellendi ve mahkeme kararlarına rağmen sözleşmem uzatılmadı, 8 ay işsiz kaldım. Türk Hızlandırıcı Kompleksinin ön aşaması olan eğitim tesisinde teknolojinin yanlış seçilmesi gibi birçok şey üst üste geldi ve bunlara bakınca yüzde 99 olasılıkla kaza değil diye düşünüyorum. Bugün ‘maddenin kudret-i zerriyesi’ en ileri düzeyde CERN’de araştırılıyor. Bu araştırmaları bizim coğrafyada da yapabilmemiz için Türk Hızlandırıcı Kompleksini en kısa zamanda kurmalıyız. Mehmet Akif’in de dediği gibi maddenin kudret-i zerriyesinden enerji üretimimizde faydalanmak için yerli, milli ve yeşil enerji kaynağımız olan toryuma yönelmeliyiz.” ” diye konuştu.
Prof. Dr. Engin Arık’la 2005 yılında Ankara’da CERN çalışmalarıyla ilgili bir toplantı yapıldığını ve doğrudan Başbakan’a bir mektup yazdıklarını anlatan öğretim görevlisi şunları söyledi:
*Türk Fizik Derneği üzerinden sürece başladık. Başbakanımız CERN konusunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nu (TAEK) görevlendirdi, TAEK-CERN Bilim Komitesi ve CERN ofisi oluşturuldu.
*Bazı ‘Bizans oyunları’ olduysa da 2010 yılına kadar ülkemizde CERN çalışmaları ivme kazandı, 2008 yılında Başbakanımız CERN’ü ziyaret etti. Ardından tam üyelik sürecinin başlatılması için talimat verdi. Maalesef, 2011 yılından itibaren ‘Bizans oyunları’ zirveye ulaştı. Türkiye tam üyelik başvurusunu geri çekti ve 2015 yılında asosiye (yedek) üye oldu”
Türkiye ile birlikte başvuran İsrail’in 2014, Sırbistan’ın 2019 yılında tam üye olduklarını belirten öğretim görevlisi, “Slovenya ve Güney Kıbrıs süreci tamamlamak üzereler. Son aylarda çok üzücü gelişmeler yaşanıyor, bir yandan CERN projelerimizin bütçeleri yarıya indirildi, öte yandan yedek üyelikten bile çıkacağımız dedikodusu yayılıyor. CERN projelerinde çalışan gençlerimizin psikolojik durumunu bir düşünün” diye konuştu.
Türkiye gerek Osmanlı’dan kalan kuyruk acısı olanların intikam hırslarıyla gerekse coğrafi konumumuz itibariyle dünyanın en güzel ve değerli yerinde bulunuyor oluşundan dolayı sürekli iç ve dış düşmanların saldırılarına maruz kalmıştır. Kalmaya da devam edecektir.
Fakat şu unutulmasın ki bu topraklar yüzyıllar öncesinden işaret edilmiş dünya liderlerinin yetiştiği ve yetişmeye de devam edeceği topraklardır. Mazlumların umudu zalimlerin korkulu rüyasıdır. Bu umut ve korku yüzünden diz çöktürülmeye çalışılan devletimiz devletlerimiz hiçbir zaman şartlara teslim olmamış kurtarıcısını kendi milletinin içinden çıkarmıştır. Buügne kadar içimizdeki hainler içeriden dış düşmanlar dışarıdan bizi yok edemediler. Diz çöktüremediler. Bundan sonra da bu asla gerçekleşmeyecektir. Yakın gelecekte dünyanın her konuda lideri olacağımız günleri de sabırsızlıkla bekliyoruz. Rabbim düşmanlarımıza fırsat vermesin. Devletimiz kıyamete kadar payidar olsun.
Polis Gazetesi Yönetim Kurulu Bşk. Osman Şahin GÜVEN