İstanbul Fırkateyni Denize İndirildi!

MİLGEM Projesi’nin 5’inci gemisi olan İstanbul Fırkateyni’nin Denize İniş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3’üncü Gemi İlk Kaynak Töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleriyle İstanbul Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da törene beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile katıldı.

Törende konuşan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; risk, tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya olan bölgede Türkiye’nin ve 83 milyonun güvenliğini sağlamak için savunma sanayi çalışmalarının küresel gelişmelerin gerektirdiği şekilde ilerletilmesini elzem olarak nitelendirdi.

Son dönemdeki gelişmelerin Türkiye’nin savunma sanayine tüm ülkelerden daha çok önem vermesi ve bu alanda güçlü olması gerektiğini açıkça gösterdiğini aktaran Bakan Akar, savunma sanayinde üzerinde durulması gereken en önemli hususu ise dışa bağımlılık olarak dile getirdi.

Dışa bağımlı bir savunma anlayışını Türkiye’ye dayatmak için en zor zamanlarda çıkarılan engeller, gizli ve açık ambargoların toplumsal hafızadaki yerini hâlâ koruduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Ülkemize yönelik bu çabaların bugün de devam ettiğini esefle görüyoruz. Fakat bunlar, beyhude çabalardır.” diye konuştu.

Dışa bağımlılığı ortadan kaldıran, kendi kaynaklarını azami ölçüde kullanan yerli ve millî bir savunma sanayine sahip olmayı öncelikli hedefleri olarak tanımlayan Bakan Akar, “Zat-ı devletlerinin liderliğinde etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ve uluslararası ilişkilerde artık bir özne hâline gelen ülkemiz, savunma alanında da gösterdiğiniz ve teşvik ettiğiniz bu hedefe azim ve kararlılıkla ilerlemektedir.” dedi.