Yerli otomobil TOGG’da kullanılacak! ‘Üretim başlıyor’

Yerli otomobil TOGG ile ilgili önemli gelişmeyi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez duyurdu. Bakan Dönmez, son dakika açıklamalarda bulunarak, “Pazartesi günü, Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri’nde Lityum Karbonat üretimine başlıyoruz. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak” dedi. Yerli otomobil TOGG’un rakiplerine önemli avantaj sağlatacak, menzili, şarj süresini ve verimliliği belirleyecek en önemli parçaların başında gelen bataryanın detaylarını ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) sosyal medya hesabından duyurmuştu. İşte detaylar…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlanacağını belirterek, “Başlangıçta yıllık 10 ton olacak pilot üretimimiz kısa süre içinde yıllık 600 tona çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Yerli otomobil’de kullanılacak menzili, şarj süresini ve verimliliği belirleyecek en önemli parçaların başında gelen bataryanın detaylarını ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) sosyal medya hesabından duyurmuştu.

2020’li yıllarla beraber otomobil tercihlerinde elektrikli modellerin yollarda kullanılmasının artması bekleniyor. Küresel elektrikli otomobil satışlarında kullanılan batarya teknolojisi tüketicilerin tercihlerinde en ön sıralarda yer alacak.